پاسخ به سئوالات حقوقی ارث : مشاوره مالیات بر ارث

پاسخ به سئوالات حقوقی ارث

مشاوران حقوقی و مالی موسسه دهک آماده کمک به شما و ارائه مشاوره و پاسخ ب سئوالات حقوقی ارث و کمک به شما در جهت رفع مشکلات مالیاتی شخص متوفی و مالیات بر ارث هستند.

اگر شما هم در زمینه ارث , نحوه تقسیم ارث بین دختران و پسران , سئوالات خاص و تکنیکی و حقوقی ارث را دارید توصیه اکید میشود حتما قبل از انحصار وراثت با یک متخصص ارثحقوقی و مالی در این زمینه مشورت نمایید.

مالیات بر ارث

آیا از تغییرات مالیات بر ارث در قانون جدید مالیات های مستقیم اطلاع دارید؟

آیا می دانید یکی از مهم ترین تغییرات این قانون تغییر ملاک ارزشگذاری املاک می باشد؟

آیا از حقوق خود در این زمینه آگاهی دارید ؟

........................................ ........................................ ........................................ ......

قوانین مالیات بر ارث

اساسی ترین تغییر ایجاد شده در بخش مالیات بر ارث ، نحوه محاسبه اموال متوفی و صدور مفاصا حساب مالیاتی است که در قانون جدید با ساده سازی و حذف مواد و تبصره هایی که دشواریهایی را برای ورثه ایجاد می کند و گاها موجب نارضایتی آنها از سیستم مالیاتی می شود تلاش شده این نقایص رفع گردد.

قانون جدید مالیات بر ارث

در قانون جدید بر خلاف گذشته نیازی نیست که همه دارایی های متوفی به صورت یکجا محاسبه و برای پرداخت مالیاتی آن اقدام شود بلکه ورثه می توانند نسبت به تعیین تکلیف بخشی از اموال و داراییهای متوفی تصمیم گرفته و مالیات متعلقه را پرداخت نمایند.

زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی ارث ( متوفی) چقدر است؟

یکی دیگر از تغییرات مثبت صورت گرفته در قانون جدید ، افزایش زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی متوفی از شش ماه به یک سال می باشد.

نرخهای جدید در نظر گرفته شده برای هریک از اموال متوفی در قانون جدید مالیاتهای مستقیم ، یکی از تغییرات محسوس و بسیار کارآمد می باشد. در قانون فعلی ، اموال و داراییهای متوفی به قیمت روز فوت، محاسبه و مالیات آن دریافت می شد در حالیکه با تغییرات به وجود آمده در این بخش، ارزش داراییهای متوفی به قیمت روز انتقال به وراث، مبنای محاسبه مالیات می باشد که این امر موجب می شود ورثه در اولین فرصت نسبت به انحصار وراثت و پرداخت مالیات اقدام نمایند و امید به کاهش ارزش مالیات متعلقه در آینده، آنها را از اینکار منصرف نکند.

ارزشگذاری ارثیه به نرخ روز

گفتنی است که ارزش گذاری اموال متوفی به نرخ روز انتقال، علاوه بر اینکه امر رسیدگی و تعیین مالیات را توسط ادارات مالیاتی بسیار سهل و آسان می کند ، باورپذیری و همراهی ورثه برای تمکین به قانون و پرداخت مالیات تعیین شده را افزایش می دهد . بدین ترتیب اختلاف بین سازمان امور مالیاتی و مودیان در این بخش به حداقل خواهد رسید و این همان هدفی است که سیستم مالیاتی با ساده سازی و اصلاح در قانون مالیاتهای مستقیم به دنبال آن می باشد.

1 May 2019